13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Tego dnia w 1943 r. w Berlinie ujawniono informacje o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD.
Zarząd PCK zdecydował się powołać Komisję Techniczną Polskiego Czerwonego Krzyża, której przewodził Kazimierz Skarżyński. Celem Komisji było ustalenie narodowości ofiar i ich identyfikacja. W trakcie przeprowadzonych do czerwca 1943 r. ekshumacji odkryto wiele dowodów na to, że za zbrodnię odpowiedzialny był Związek Radziecki.
PCK musiał jednak powstrzymać się od publicznego określenia sprawców zbrodni, by organizacja ciesząca się zaufaniem i autorytetem nie stała się narzędziem niemieckiej propagandy. Efektem prac było opracowanie „Raportu z Katynia”, który do dziś jest jednym z fundamentalnych świadectw w sprawie tej zbrodni.
Ekshumowano 4 243 ciał, z których 2 805 udało się zidentyfikować na podstawie znalezionych przedmiotów osobistych i odznaczeń wojskowych, które zabezpieczone zostały przez stronę niemiecką.
Dzięki sporządzonej przez PCK liście zidentyfikowanych, rodziny mogły zostać powiadomione o ich losie. Szczątki ofiar złożono w nowym miejscu pochówku zwanym później jako „cmentarz PCK”.
#pamiętamy #PolskiCzerwonyKrzyż #PCK